تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

هر مخزن تحت فشاری که حاوی مواد گازی و یا مایع تحت فشار باشد ، می بایست بر اساس استاندارد هایی مورد تست هیدرواستاتیک قرار گیرد. کپسول های آتشنشانی نیز با توجه به اینکه مخزنی تحت فشار می باشد ، می بایست در زمان بندی های مناسب تست شود و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل گردد.در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی را برای شما شرح دهیم.

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک چیست؟

 Hydrostatic test of fire extinguisher آزمایشی است که به صورت دوره ای برای اطلاع از سالم بودن کپسول آتش نشانی صورت می گیرد. تزریق آب به کمک پمپ مخصوصی که فشار آن تحت کنترل است به داخل مخزن مورد آزمایش تا فشار استانداردی که بیشتر از فشار کاری مخزن می باشد جهت بررسی استحکام و مقاوم مخزن را ، تست هیدرواستاتیک می نامند. زمان تحت فشار بودن مخزن نیز حائز اهمیت بوده و مطابق استاندارد های مخصوصی انجام می گردد.

مقالات دیگر : استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی چگونه انجام می شود؟

ابتدا مخزن را به وسیله پمپ تا فشار معین پر کرده سپس شیر ورودی را می بندیم. پس از آن بدنه مخزن را خشک نموده و پس از تایم تعیین شده اقدام به دیتا برداری از گیج فشار می نماییم. در صورتی که عدد نشان داده شده همان فشار اولیه باشد و کاهش پیدا نکرده باشد به معنی آن است که مخزن سالم بوده و نشتی ندارد ولی در صورت کاهش فشار می بایست اقدام به نشتی یاببی و رفع آن نمود. این کار تا زمان رسیدن به نتیجه مطلوب می بایست ادامه پیدا کند.
جهت آزمایش کپسول های آتشنشانی باید به نکات زیر نیز توجه گردد :

  • هرگونه انجام آزمون هیدرو استاتیک سیلندرهای خاموش کننده باید توسط افراد متخصص و دارنده پروانه صلاحیت صورت گیرد.
  • تاریخ و زمان آزمون را پس از گذراندن تست بر روی سیلندر حک نموده و یا برچسب زده آن را جهت شارژ ماده خاموش کنده آماده کنید.

زمان تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

زمان و فشار تست برای کپسول های مختلف در زیر آورده شده است :

نوع کپسول زمان تست فشار تست
کپسول های آب و گاز و فوم هر 1 سال یکبار یک و نیم برابر فشار کارکرد
کپسول های CO2 هر 5 سال یکبار پنج سوم فشار کارکرد
کپسول های پودر و گاز هر 2 سال یکبار سه برابر فشار کارکرد

دلایل لازم برای تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی و اهمیت آن

به دلیل آنکه کپسول های آتش نشانی همواره دارای فشار می باشد ، می بایست بدنه و قطعات آنها هر چندوقت یکبار مورد تست قرار گیرد زیرا در صورت وجود نشتی در آن ممکن است موجب ترکیدگی و یا تخلیه فشار داخل آن شود و این امر موجب می شود کپسول در هنگام استفاده کارآیی لازم را نداشته باشد.

خدمات تست هیدرواستاتیک در مجموعه آرمان فایر

در این مجموعه علاوه بر تست هیدرو استاتیک که توضیحات آن در بالا آورده شده است خدمات دیگری همچون از بین بردن چربی و رسوب بسته شده در داخل سیلندر ، تست شیر و تعویض آن در صورت معیوب بودن ، بررسی سلامت شیر و بدنه و تعمیر آن و همچنین صدور گواهینامه استاندارد ISIR6792 در صورت تعویض سیلندر انجام می گردد.

خدمات دیگر آرمان فایر : شارژ کپسول آتش نشانی

جهت ارتباط با ما می توانید تماس حاصل نمایید.